Ile kosztuje suknia ślubna i co ma wpływ na jej cenę?

Wpływ na cenę sukni ślubnej może mieć wiele czynników. Natomiast niezależenie od budżetu zawsze możemy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli zmieścić się nam w zakładanych kosztach i wyglądać pięknie w dniu slubu.

Suknia ślubna inspirowana latami 20-tymi

Z naszego punktu widzenia uszycie sukni w pracowni krawieckiej w Poznaniu lub bezpośrednio u projektantki, ma wiele zalet – również ekonomicznych:

  • przeważnie suknia z pracowni jest wyraźnie tańsza o tej z salonu
  • tworzymy i szyjemy Twoją własną, indywidualnie zaprojektowaną i wymarzoną suknię
  • indywidualnie dobieramy tkaniny, koronki i hafty oraz wszystkie dodatki (łącznie z kolorami makijażu)
  • indywidualnie układamy zdobienia na sukni, podkreślając walory sylwetki
  • dzięki szybkości i elastyczności terminów, jesteśmy w stanie uszyć kreację nawet tydzień przed ślubem, co jest szczególnie ważne w przypadku sukni dla Panny Młodej w ciąży.

W jakiej cenie można uszyć suknię ślubną?

Średnio około 3000 – 4000 zł. W tej cenie zawarte już doradztwo ze stylizacji, zaprojektowanie sukienki oraz jej uszycie z tkanin syntetycznych.

Sukienka z naturalnych i delikatnych tkanin jedwabnych jest droższa o około 1000 – 2000 zł. Wynika to głównie z faktu, że przed skrojeniem tkaniny jedwabnej, szyjemy uproszczoną wersję sukienki z tkaniny syntetycznej (tzw. wzorzec, mustro), która dopasowywana jest na przymiarkach.

Dopiero w oparciu o gotowy wzorzec, szyta jest właściwa sukienka z jedwabiu. Wynika to głównie z faktu, że szwy w takiej sukience trzeba specjalnie podklejać, a wszelkie dziurki w niewłaściwym miejscu pozostawiają trwały ślad. Znajduje to oczywiście odzwierciedlenie w pracochłonności jak i cenie. W zamian otrzymujemy jednak piękną, dopasowaną do figury, zwiewną i lekką kreację, którą nie sposób uzyskać przy pomocy tkanin syntetycznych.

Podsumowując, cena sukni ślubnej zależy od kilku czynników:

  • pracochłonności, np. suknia z ręcznie układanymi i naszywanymi haftami, będzie miała inną cenę, niż ta uszyta w całości z koronki.
  • użytych tkanin: delikatniejsze i lepszej jakości tkaniny są zazwyczaj droższe, i są bardziej pracochłonne
  • kosztu najmu – salony sukien ślubnych wynajmują przeważnie sklepy w centrum miasta, co powoduje, ze w cenie sukni znaczny procent stanowi koszt wynajmu lokalu

Agnieszka Stam w sukni z tiulowymi falbankami na gorsecie.

A jeżeli cena jest zbyt wysoka?

Jeżeli budżet nie pozwala na indywidualne uszycie sukienki, warto rozważyć jej wypożyczenie lub zakup używanej sukni z komisu.

Czasem można też skorzystać z komisu przy pracowni krawieckiej, w której była szyta suknia. Dzięki temu projektantka lub krawcowa będą dokładnie wiedziały, w jaki sposób skroiły suknię i jak można ją najefektywniej dopasować do figury nowej właścicieli.

W tym przypadku musimy pogodzić się z tym, że nie będziemy jedynymi właścicielkami sukni i sukienka mogła być kilkukrotnie przerabiana, ale z drugiej strony cena takiej usługi jest dużo niższa. Należy pamiętać, że do kosztów wypożyczenia, trzeba czasem doliczyć koszt drobnych przeróbek i czyszczenia sukni przed jej ponownym oddaniem.