Szyć czy kupować suknię ślubną w salonie?

Często dziewczyny pytają mnie podczas konsultacji: kupić gotową czy szyć? Odpowiadam zdecydowanie i z pełną odpowiedzialnością: SZYĆ, jeżeli chcemy, aby suknia była tylko nasza, wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna.

Oczywiście, jako właścicielka Atelier nie jestem tutaj może w pełni obiektywna, ale postaram się wskazać podstawowe zalety oddania się w ręce projektantki.

Warunkiem koniecznym jest oczywiście to, że wybierzesz atelier, specjalizujące się w szyciu kreacji ślubnych i wieczorowych, a nie – mniej lub bardziej – przypadkowy zakład krawiecki. O tym, jak istotna jest to różnica, przeczytasz w innym wpisie.

Projektowanie to łączenie wizji o kroju sukienki z tkaniną.

Podczas wizyty u projektantki, jak w dawnych czasach, powstaje odręczny rysunek sukni i dobierane są tkaniny.

Zalety szycia sukni ślubnej

Rozwiązanie szycia miarowego w atelier mody ma wg. mnie wiele obiektywnych zalet:

Oszczędność czasu

Do wizyty u projektantki możesz właściwie nie widzieć w życiu żadnej sukni ślubnej. Możesz sobie całkowicie oszczędzić żmudne wizyty w salonach i wciskanie się w różne modele.

Warto jednak, abyś przejrzała katalogi i magazyny ślubne, żeby wyrobić sobie zdanie na temat aktualnych trendów. Dzięki temu rozmowa z projektantką będzie efektywniejsza i po prostu szybsza.

Justyna Reczeniedi - teledysk Mizerna cicha

Justyna Reczeniedi w teledysku w sukni z Atelier Ostaszewska (fot. Sarastudio)

Szczere doradztwo i zaufanie

Tutaj nikt nie chce namówić Panny Młodej na konkretny model sukni (np. taki, który ciężko się sprzedaje lub taki, na którym salon ma największą marżę), gdyż projektantka jest otwarta przede wszystkim na sugestie, życzenia i wizję Panny Młodej.

Dodatkowo, posiadając fachową wiedzę z zakresu stylizacji ślubnej, będzie potrafiła dobrać fason sukni do figury Panny Młodej, czyli określić, w którym miejscu powinny pojawić się zdobienia (marszczenia, zakładki, hafty, koronki, itp.), aby podkreślić walory sylwetki, a odciągnąć wzrok od jej niedoskonałości.

Koszty

Szycie miarowe sukni ślubnej jest korzystniejsze cenowo, niż zakup podobnego modelu w salonie. Wynika to głównie z kosztów funkcjonowania salonów w centrach miast (kosztów najmu, licznej obsługi). Natomiast ma niewiele wspólnego z kosztami materiałów, jakością tkanin i nakładem pracy.

Jeżeli planując budżet na suknię ślubną, Panna Młoda brała pod uwagę ceny salonowe, to w atelier mody za tę samą kwotę otrzyma bogatszą suknię z lepszej jakości tkanin, bardziej delikatne koronki i eleganckie hafty czy bardziej pracochłonne falbany. No i oczywiście szytą na nią, a nie pomniejszaną i dopasowywaną.

Wizualizacja

Podczas rozmowy projektantka narysuje kilka projektów i wspólnie z Panną Młodą dopracują ten, który będzie się jej najbardziej podobał. Tutaj odżywa klimat dawnych czasów: projekty powstają na papierze, tkaniny wybierane są poprzez dotyk i przyłożenie do ciała.

Niektóre atelier posiadają u siebie kilka gotowych modeli sukien, tak aby możliwe było przymierzenie różnych fasonów.

Kreatywność

Tworząc suknię u projektantki, nie jesteś niczym ograniczona. Możesz swobodnie puścić wodze fantazji, łączyć projekty, zmieniać zdobienia, wydłużać, skracać – papier jest cierpliwy i dzięki temu w efekcie otrzymasz suknię dokładnie taką, jaką sobie wymarzyłaś.

Wspomnienia

Szyjąc suknię, przyprowadzając na przymiarki mamę, przyjaciółkę, dyskutując z projektantką, przede wszystkim tworzymy bezcenne wspomnienia. Przeczytaj koniecznie krótki artykuł o moim kredo Wyjątkowe suknie ślubne się szyje. Myślę, że udało mi się ująć w nim istotę sprawy.