Jak dobrać suknię ślubną do figury?

Dobranie sukni ślubnej do figury nie jest rzeczą prostą. Najważniejszy jest dobór fasonu, aby suknia podkreślała to, co jest najkorzystniejsze dla naszej figury, a ukrywała to, co uważamy, że powinna ukrywać.

Trzeba pamiętać, że suknie ślubne prezentowane w kolorowych magazynach są szyte na nietypową figurę modelki. Miało która z nas ma takie kształty i wymiary :) Dlatego warto ze stoickim spokojem i lekkim dystansem przyjrzeć się swojej figurze, aby później dobrać do niej odpowiedni krój sukni.

Ogólne zasady doboru ubrań do figury na co dzień w postaci szybkiej ściągi znajdziesz tutaj
Typy kobiecych sylwetek

Typy kobiecych sylwetek wg Diora.

Gruszka – litera A

Ponieważ figura o literze A ma zgrabną górę, może pozwolić sobie na dekolt w karo, szeroki szpic (w zależności od szerokości ramion), a w razie potrzeby ubrać bolerko. Bardzo ładne na literze A wygląda dekolt w łódkę.

Szczupłą talię podkreślisz kopertowym krojem sukni lub delikatnym paskiem z kamieniami Swarovskiego. Okolice talii mogą być obszyte również zdobnymi haftami. Do tego tuszujące biodra kontrafałdy, zakładki, marszczenia to dobra propozycja na dół sylwetki.

Polecam lekko odsłonić zgrabne plecy.

Myślę, że warto rozważyć głównie suknie kształcie litery A, rozkloszowane przy ziemi z delikatnymi pionowymi fałdami.

Jabłko – litera H

Dla litery H polecałabym sukienkę gorsetową, gdyż pozwala zbliżyć się nam do idealnego kształtu klepsydry. Talię tworzymy optycznie przez portfelowy krój sukni z dekoltem w kształcie rombu.

Zakładki dobrze zebrać pod biustem i marszczenia puścić wokół bioder i w dół – dzięki temu wydobędziemy optycznie talię.

Tkaniny raczej miękkie, zwiewne rozszerzające się ku dołowi. Nie daj się jednak skusić na sukienkę o kroju rybki / syrenki – ten fason zdecydowanie nie jest dla Ciebie.

Kielich – litera Y

Dla sylwetki typu Y trzeba zrezygnować z marszczeń w okolicach ramion. Suknia powinna być dwuczęściowa, najlepiej różniących się od siebie fakturą, które będą dawały sylwetce równowagę. Gorset delikatny, niezbyt rzucających się w oczy, spódnica obszyta haftami bądź błyszcząca, trochę cięższa.

Szeroki dekolt w literę V optycznie zmniejszy biust. Sukienka portfelowa z zakładkami na linii bioder.

Ważne aby wszystkie zdobienia naszyć na linii talii w kierunku bioder ku dołowi. Sukienki rozkloszowana – budujemy optyczną równowagę pomiędzy szeroką górą a linią bioder.

Unikaj dekoltów w kształcie łódki!

Klepsydra – figura X

Figura, do której dążą wszystkie inne, a jej właścicielka może ubrać praktycznie każdy krój sukni.
Góra sukni może być dopasowana.

Głęboki dekolt z przodu, marszczenia na biuście, szeroki zdobiony pas w talii, z szerokim dołem.

Odkryte plecy wycięte w literę V lub przykryte koronką.

Podkreślaj ładną talię poprzez zdobienia w postaci kamieni i zdobnych haftów.

Linijka – figura I

Ponieważ masz drobną filigranową sylwetkę, często o niewielkim biuście, polecałabym Tobie suknię delikatną i zwiewną, lekko rozkloszowaną u dołu z dekoltem w łódkę.

Ponieważ masz szczupłe plecy, pokaż je.

Jeżeli chcesz mieć sukienkę na gorsecie o kształcie princeski, zadbaj o bogate zdobienia na górze (marszczenia, zakładki, hafty), które optycznie powiększą biust.

Unikaj prostych i dopasowanych sukienek.