Jakie są najlepsze tkaniny na suknie ślubne?

Obecnie mamy bardzo szeroki dobór tkanin przeznaczonych specjalnie do szycia sukni ślubnych. Materiałów produkowanych nie tylko w Polsce, ale często sprowadzanych z Francji, Włoch czy bardziej egzotycznych Indii.

Natalia podczas przygotowań w Hotelu Starym

Setki zwiewnych falban z jedwabnej organzy oraz gorset obszyty koronką od Sophie Hallette.
(projekt i wykonanie: Kama Ostaszewska)

Wśród najczęściej wykorzystywanych materiałów do szycia sukni ślubnych w Poznaniu i jej dodatków znajdują się między innymi:

 • atłasy w różnych grubościach,
 • tiule,
 • organdyny,
 • organdyny kreszowane i plisowane,
 • tafty,
 • tafty plisowane,
 • szyfony,
 • żakardy,
 • koronki,
 • hafty,
 • gipiury.

Rzadziej spotykane są mikado oraz shantungi czy jedwabie.

Koronkowa suknia ślubna z górą z tiulu obszytego haftami.

Góra wykonana z tiulu obszytego gęsto ręcznie wycinanymi haftami.
(projekt i wykonanie: Kama Ostaszewska)

Dawniej królowały suknie wykonane z atłasów, tiuli i gipiury. Trzeba pamiętać o tym, że moda często powraca. Kiedyś modne były tafty, tak jest i teraz, jednakże już nie takie gładkie, ale kreszowane i marszczone (tzw. tafta intelignetna). Jak na razie z mody wychodzą żakardy, które używane były do gorsetów.

Wg aktualnych trendów rezygnuje się z materiałów ciężkich na rzecz tkanin lekkich.

Bardzo popularne suknie ślubne uszyte z tkanin łączonych, np. z tafty, satyny czy szantungu, które dodatkowo ozdabiane są często kolejnymi warstwami z szyfonu, woali czy organdyny, dzięki czemu dają wrażenie delikatności, uroku i lekkiego nabłyszczenia. Coraz popularniejsze stają się ponadto różne formy zagnieceń.

Kolory

Oczywiście wśród kolorów tkanin największą popularnością cieszy się biel, ale nie tylko. Bardzo popularne są także kolory ecru, beżowy i kremowy. Panny Młode coraz odważniej sięgają też po kolorowe dodatki (np. kolorowy pasek).

Wiele kolorowych sukien szytych jest do ślubu cywilnego. Bardzo modne są aktualnie lekkie tkaniny w pastelowych barwach. Natomiast osobiście również do ślubu cywilnego polecałabym mimo wszystko suknię w kolorze białym lub ecru, która jest chyba najbardziej odświętną wersją sukienki.

Dodatki

Bardzo często wykorzystuje się ten sam materiał do tworzenia kompletu dla Pary Młodej. Męskie dodatki typu krawat, kamizelka, mucha czy chustka szyte są z tych samych tkanin i w tym samym kolorze, co sukni ślubna. Wygląda to niezwykle ładnie i szykownie, a dodatkowo symbolizuje jedność i dopasowanie.

Panny Młode, które lubią fascynatory i toczki obszywają je, np. taką samą koronką, z której szyta jest suknia.

Niektórymi tkaninami można też obszyć np. buty do ślubu – jeżeli szyjemy je u szewca.

Fascynatory i ozdoby do włosów (toczki i woalki)

Toczek obszyty koronką z sukni ślubnej.